“Lazard” හා “Clifford Chance” සමාගම්වල නියෝජිතයින් අද (15) දිවයිනට

මෙරට ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාව විසින් සහය ලබා ගැනීමට නියමිත “Lazard” සහ “Clifford Chance” යන මූල්‍ය සහ නීති උපදේශක සමාගම්වල නියෝජිතයින් අද (15) දිවයිනට පැමිණි බව අගමැති පවසයි. එහෙත් ඒ සම්බන්ධව සිදු කෙරෙන ගෙවීම් පිළිබඳව මේ දක්වා කිසිඳු නිල තොරතුරක් අනාවරණය වී නැහැ.

1948 වසරින් පසුව ශ්‍රී ලංකාව මුහුණ දෙන බරපතලම ආර්ථික අර්බුදයට හමුවේ පසුගියදා පළමු වරට ණය වාරික ගෙවීම් පැහැර හැරීමක් සිදුකරනු ලැබුවා. ඩොලර් බිලියන 12 කට අධික විදේශ ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමට අවශ්‍ය බැවින් විශේෂඥ සහය සහ ඊට අදාළ මැදිහත් පාර්ශ්වකරුවන් පත් කිරිමට ශ්‍රී ලංකාවට සිදුව තිබෙන බවයි ආණ්ඩුවේ පාර්ශවය පවසන්නේ.

Lazard හී වත්මන් සභාපතිවරයා මෙන්ම ප්‍රධාන විධායක නිලධාරීවරයා වන්නේ Kenneth M. Jacobs ය. 1840 ගණන්වල ප්‍රංශ සහෝදරයන් පස් දෙනෙකු සහ ඥාති සොහොයුරන් කිහිප දෙනෙකු එක්සත් ජනපදයට සංක්‍රමණය වීමත් සමඟ මෙම සමාගම ආරම්භවී තිබෙනවා. 1848 දී ඇලෙක්සැන්ඩ්‍රේ, ලාසාරේ සහ සයිමන් ලාසාඩ් වියළි භාණ්ඩ වෙළෙන්දෙකු ලෙස නිව් ඕර්ලියන්ස් හි Lazard Frères & Co. ආරම්භ කළ බවයි කියන්නේ. තවමත් ගෝලීය සබඳතා ජාලය පුළුල් කරමින් සිටින Lazard හට රටවල් 26ක් පුරා නගර 41ක කාර්යාල තිබෙනවා.

Clifford Chance හී වත්මන් ප්‍රධානියා Matthew Layton. එහි හි මූලයන් 1800 ගණන්වල මුල් භාගයේ ලන්ඩන් නගරය දක්වා දිවෙනවා. 2000 දී, Clifford Chance ජර්මනියේ Pünder Volhard Weber & Axster සහ New York හී Rogers & Wells සමඟ විශාල ජාත්‍යන්තර ත්‍රෛපාර්ශ්වික ඒකාබද්ධ කිරීමක් සිදු කළා. සමාගම් තුනේ විශේෂඥතාවේ එකතුව විසින් ලොව ප්‍රථම ගෝලීය නීති සමාගම නිර්මාණය කළ බවයි කියන්නේ. අද දක්වාම, යුරෝපය, ආසියා පැසිෆික්, ඇමරිකාව සහ මැදපෙරදිග පුරා විශේෂඥ දැනුම විශාල මුදලකට සපයන Clifford Chance රටවල් 31ක සිය කාර්යාල පවත්වා ගෙන යනවා.

More from author

ලෝක වෙළඳපොළේ බොර තෙල් මිල පහළට

ලෝක වෙළඳපොළේ බොර තෙල් මිල 3% කින් පහළ ගොස් තිබෙනවා. ඒ අනුව බ්‍රිතාන්‍ය බ්‍රෙන්ට් වෙළඳපොළේ බොර තෙල් බැරලයක...

උද්ධමනය 45% ක් දක්වා ඉහලට

ජාතික පාරිභෝගික මිල දර්ශකය මත පදනම් වූ මෙරට මැයි මාසයේ වාර්ෂික ලක්ෂ්‍යමය උද්ධමනය 45.3% ක් දක්වා ඉහළ...

ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව වෙළෙඳ ප්‍රජාවගෙන් ඉල්ලීමක් කරයි

අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ වුවද ප්‍රමාණය ඉක්මවා ආනයනය නොකරන ලෙස ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකුව වෙළෙඳ ප්‍රජාව ගෙන් ඉල්ලීමක් කර...

බොරතෙල් මිල නැවතත් ඉහළට

ලෝක වෙළෙඳපොලේ බොරතෙල් මිල අඛණ්ඩව ඉහළ යමින් තිබෙන බව විදේශ මාධ්‍ය වාර්තා කරනවා. එසේ මිල ඉහළ යෑමත් සමඟ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related posts

Latest posts

“ශ්‍රී ලංකාවේ අනාගතය ගැන ඇමරිකානු ජනාධිපති ඉතා උනන්දුවෙන් පසුවනවා” – ඇමරිකානු නියෝජිත පිරිස පවසයි

ශ්‍රී ලංකාවේ අනාගතය ගැන ඇමරිකානු ජනාධිපති ජෝ බයිඩන් ඉතා උනන්දුවෙන් පසුවන බවත් මෙරට සංචාරයක නිරතවන ඇමරිකානු නියෝජිත පිරිස පවසා තිබෙනවා. එමෙන්ම ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල සමග...

තමිල්නාඩු – කන්කසන්තුරේ අතර නැව් සේවාවට ආරක්ෂක අමාත්‍යංශයේ අනුමැතිය

තමිල්නාඩු හා කන්කසන්තුරේ වරායන් අතර භාණ්ඩ නැව් සේවාව සඳහා ආරක්ෂක අමාත්‍යංශ අනුමැතිය හිමිවී ඇති බව ධීවර අමාත්‍යංශය පවසනවා. අමාත්‍ය ඩග්ලස් දේවානන්ද සඳහන් කරන්නේ තමිල්නාඩුවේ පොන්ඩිචේරි,...

“ඩොලර්වලින් උපයන අය ඩොලර්වලින්ම විදුලි බිල ගෙවිය යුතුයි” – මහජන උපයෝගීතා කොමිසම

තමන්ගේ ආදායමෙන් 60% කට වඩා විදේශ විනිමය උපයන පෞද්ගලික හෝ රජයේ ආයතන ඇත්නම් එම ආයතන සිය මාසික විදුලි බිල්පත ඩොලර්වලින් ගෙවිය යුතු බවට කොන්දේසියක්...