”ශ්‍රී ලංකාවේ ආහාර අර්බුදය ගැන මම කනස්සල්ලට පත්ව සිටිමි” – නොර්වේ විදේශ කටයුතු ඇමති

ශ්‍රී ලංකාව තුළ උග්‍ර ආහාර සහ පෝෂණ අර්බුදයක් ඇති බව නොර්වේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරිය වන Anniken Huitfeldt පවසනවා.

“ශ්‍රී ලංකාවේ අප දැන් දකින ආහාර සහ පෝෂණ අර්බුදය ගැන මම කනස්සල්ලට පත්ව සිටිමි. බරපතල මානුෂීය තත්වය කාන්තාවන්ට සහ ළමයින්ට දැඩි බලපෑමක් ඇති කරයි. උග්‍ර අවශ්‍යතා සපුරාලීම සඳහා NOK මිලියන 13 ක් ලබා දෙනවා. මෙම සහයෝගය එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය හරහා ලබා දෙන අතර ආහාර සුරක්ෂිතතාව සහ ආරක්ෂණ ප්‍රයත්නයන් ඉලක්ක කර ගනු ඇත. කඩිනම් පියවරක් නොගතහොත් ඉදිරි මාසවලදී තත්ත්වය තවත් නරක අතට හැරෙනු නිසැකය.

ශ්‍රී ලංකාවේ මිලියන 6.3 කට අධික ජනතාවක් ආහාර අනාරක්ෂිත භාවයෙන් පෙළෙයි. ශ්‍රී ලංකාවේ මිලියන 22 ක ජනතාවගෙන් 40% කට ප්‍රමාණවත් පෝෂණයක් නොමැත. ශ්‍රී ලාංකිකයින්ගෙන් 70% කටම ඔවුන්ගේ ආහාර ගැනීම අඩු කිරීමට සිදුවී ඇත.

ලෝක ආහාර වැඩසටහන (WFP), එක්සත් ජාතීන්ගේ ළමා අරමුදල (UNICEF) සහ UN ජනගහන අරමුදල (UNFPA) යන එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධාන වෙත නෝර්වේ විසින් සපයනු ලබන සහයෝගය ලබා දෙනු ඇත” යි මෙරට තත්වය පිළිබඳව නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් නොර්වේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරිය පවසනවා.

අසාර්ථක අස්වනු නෙලීම සහ රට තුළ පවතින ආර්ථික හා දේශපාලන අර්බුද හේතුවෙන් තත්ත්වය නරක අතට හැරිය හැකි අතර එය පූර්ණ පරිමාණ මානුෂීය අර්බුදයක් දක්වා වර්ධනය විය හැකි බවට එක්සත් ජාතීන් බිය පළ කරන බවයි නොර්වේ කියන්නේ. සහල්, තිරිඟු පිටි වැනි අත්‍යවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය සඳහා අධික මිල වැඩිවීම් සහ ඉන්ධන සහ ඖෂධ හිඟය සමඟ ශ්‍රී ලාංකික ජනතාව පොරබදමින් සිටින බව ඔවුන් පවසනවා. ඒ අතර පවතින ඉන්ධන හිඟය නිසා ආහාර ද්‍රව්‍ය වෙළඳපොළට පැමිණීමට අපහසු වී තිබෙන බව ඔවුන් සඳහන් කරනවා.

“වත්මන් අර්බුදයට පෙර සිටම, මන්දපෝෂණයෙන් පෙළෙන දරුවන්ගෙන් ලොව ඉහළම ප්‍රතිශතයක් ශ්‍රී ලංකාව සතු විය. දරුවන් සහ ගැබිණි සහ කිරි දෙන කාන්තාවන් ආහාර හා පෝෂණ අර්බුදයෙන් විශේෂයෙන් පීඩා විඳිති. කාන්තාවන් සහ ළමුන් අපයෝජනයට සහ ලිංගික සහ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය පදනම් කරගත් හිංසනයට වැඩි වැඩියෙන් ගොදුරු වේ.

අවදානමට ලක්විය හැකි කණ්ඩායම් ඉලක්ක කරගත් ලෝක ආහාර වැඩසටහනට (WFP) NOK මිලියන 5ක් නෝර්වේ විසින් ලබා දෙනු ඇත. මීට අමතරව, ළමුන් සහ කාන්තාවන් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා ඔවුන්ගේ කටයුතු සඳහා පිළිවෙලින් NOK මිලියන 5 සහ NOK මිලියන 3 ක් එක්සත් ජාතීන්ගේ ළමා අරමුදල (UNICEF) සහ UN ජනගහන අරමුදල (UNFPA) වෙත ලබා දෙනු ඇත. ලිංගික හා ස්ත්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය පදනම් කරගත් ප්‍රචණ්ඩත්වයට එරෙහිව සටන් කිරීමට සහ දරුවන්ට ආරක්ෂාව සැපයීමට නෝර්වේ ප්‍රමුඛත්වය ලබා දෙන අතර, මෙම ප්‍රයත්නයන් ශ්‍රී ලංකාවට ඉතා අවශ්‍ය වේ.

නව උග්‍ර අර්බුදවලට හෝ අරමුදල් නොලැබෙන අර්බුදවලට වසර පුරා අවශ්‍යතාවය පැනනගින බැවින් ඒවාට වේගයෙන් ප්‍රතිචාර දැක්වීමට හැකිවන පරිදි වෙන් කර ඇති මානුෂීය රක්ෂිතයෙන් නෝර්වේ විසින් සපයනු ලබන සහයෝගය ලබා ගනු ඇත” යි එම නිවේදනයේ දැක්වෙනවා.

POPULAR

Recent articles