ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලෙන් (IMF) යුක්රේනයට මූල්‍ය ආධාර

ඇමෙරිකන් ඩොලර් බිලියන 3 ක් යුක්රේනයට ලබා දීමට ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල (IMF) තීරණය කර තිබෙන බව වාර්තා කරනවා. ඒ හදිසි ආධාර පැකේජයක් ලෙස යි. එම මුදල් පැකේජයෙන් ඇමෙරිකන් ඩොලර් මිලියන 250 ක් මේ වනවිටත් යුක්රේන රජයට ලබා දීමට IMF පියවර ගෙන තිබෙනවා.

IMF මේ බව නිවේදනය කර ඇත්තේ එක්සත් ජාතීන්ගේ මූල්‍ය අරමුදල සමඟ එක් වී ඒකාබද්ධ නිවේදනයක් නිකුත් කරමින්. රුසියන් යුක්රේන අර්බුදය හමුවේ යුක්රේන රජයට සහ වැසියන්ට අවශ්‍ය උපරිම සහාය ලබා දෙන බව ද IMF නිකුත් කළ නිවේදනයේ දැක්වෙනවා.

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ (IMF) කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ Kristalina Georgieva සහ ලෝක බැංකු සමූහයේ සභාපති David Malpass අද (02) දින යුක්රේනයේ යුද්ධය පිළිබඳව එම නිවේදනය නිකුත් කර තිබෙනවා.

“යුක්රේනයේ යුද්ධය විසින් ගෙන එන ලද විනාශකාරී මානව හා ආර්ථික සංඛ්‍යාව පිළිබඳව අපි දැඩි ලෙස කම්පනයට හා කණගාටුවට පත් වෙමු. මිනිසුන් මරා දමමින්, තුවාල ලබමින්, පලා යාමට බල කෙරෙන අතර රටේ භෞතික යටිතල පහසුකම්වලට විශාල හානියක් සිදු වේ. මෙම බිහිසුණු වර්ධනයන් හරහා අපි යුක්රේන ජනතාව සමඟ සිටිමු. යුද්ධය අනෙකුත් රටවලට සැලකිය යුතු කාන්දුවීම් ද නිර්මාණය කරයි. භාණ්ඩ මිල ඉහල යමින් පවතින අතර දුප්පතුන්ට දැඩි ලෙස පහර දෙන උද්ධමනය තවදුරටත් ඉන්ධන කිරීමේ අවදානමක් ඇත. ගැටුම දිගටම පැවතුනහොත් මූල්‍ය වෙලඳපොලවල බාධාවන් තවදුරටත් නරක අතට හැරෙනු ඇත. පසුගිය දින කිහිපය තුළ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද සම්බාධක සැලකිය යුතු ආර්ථික බලපෑමක් ඇති කරනු ඇත. අපි තත්ත්වය තක්සේරු කරමින් අපගේ ජාත්‍යන්තර හවුල්කරුවන් සමඟ සුදුසු ප්‍රතිපත්ති ප්‍රතිචාර සාකච්ඡා කරමින් සිටිමු.

අපගේ ආයතන (ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ – IMF) යුක්රේනයට මූල්‍ය සහ ප්‍රතිපත්තිමය පෙරමුණු සඳහා සහයෝගය දැක්වීමට එක්ව ක්‍රියා කරමින් සිටින අතර එම සහයෝගය කඩිනමින් වැඩි කරමින් සිටියි. අර්බුදකාරී පියවර සම්බන්ධයෙන් අපි දිනපතා බලධාරීන් සමඟ සම්බන්ධ වී සිටිමු. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ, අපගේ මණ්ඩලය ලබන සතියේ මුලදී සලකා බැලිය හැකි වේගවත් මූල්‍ය උපකරණ හරහා හදිසි මූල්‍යකරණය සඳහා වූ යුක්රේනයේ ඉල්ලීමට අපි ප්‍රතිචාර දක්වමු. මීට අමතරව අපි යුක්රේනයේ Stand-By Arrangement වැඩසටහනේ දිගටම වැඩ කරමින් සිටිමු. ඒ යටතේ අමතර ඩොලර් බිලියන 2.2ක් මේ වන විටත් ජුනි මස අවසානයත් අතර ලබා ගත හැක. ලෝක බැංකු සමූහයේ දී අපි ඉදිරි මාසවලදී ඩොලර් බිලියන 3 ක ආධාරක පැකේජයක් සූදානම් කරමින් සිටිමු. අවම වශයෙන් ඩොලර් මිලියන 350 ක වේගයෙන් බෙදා හැරීමේ ආධාරක මෙහෙයුමකින් ආරම්භ වන අතර එය මේ සතියේ මණ්ඩලයට අනුමැතිය සඳහා ඉදිරිපත් කෙරේ. සෞඛ්‍ය සහ අධ්‍යාපනය සඳහා ඩොලර් මිලියන 200 ක වේගයෙන් බෙදා හැරීමේ ආධාරය. මෙම පැකේජයට සංවර්ධන හවුල්කරුවන් කිහිප දෙනෙකුගෙන් මුදල් බලමුලු ගැන්වීම ඇතුළත් වන අතර බොහෝ ද්විපාර්ශ්වික හවුල්කරුවන්ගෙන් දැනටමත් ප්‍රකාශයට පත් කර ඇති සහයෝගය අපි සාදරයෙන් පිළිගනිමු.

ලෝක බැංකුව සහ ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල ද ගැටුමේ ආර්ථික හා මූල්‍යමය බලපෑම සහ කලාපයේ සහ ලෝකයේ අනෙකුත් රටවලට සරණාගතයින්ගේ බලපෑම තක්සේරු කිරීමට එක්ව කටයුතු කරයි. අවශ්‍ය පරිදි අසල්වැසි රටවලට වැඩිදියුණු කළ ප්‍රතිපත්ති, තාක්ෂණික සහ මූල්‍ය ආධාර සැපයීමට අපි සූදානම්. අවදානම් අවම කර ගැනීමට සහ ඉදිරි ද්‍රෝහී කාලපරිච්ඡේදය සැරිසැරීමට සම්බන්ධීකරණ ජාත්‍යන්තර ක්‍රියාමාර්ග ඉතා වැදගත් වනු ඇත. මෙම අර්බුදය ලොව පුරා මිනිසුන්ගේ ජීවිතවලට සහ ජීවනෝපායන්ට බලපාන අතර, අපි ඔවුන්ට අපගේ පූර්ණ සහයෝගය ලබා දෙන්නෙමු” යි එම නිවේදනයේ සඳහන් වෙනවා.

POPULAR

Recent articles