“ශ්‍රී ලංකාවට සහල් අපනයනය කිරීමේදී අනෙකුත් රටවලට වඩා ඉහළ මිලක් ලැබෙනවා” – මියන්මාරයේ Bayintnaung සහල් තොග ගබඩාවේ ලේකම්

මියන්මාරයේ සහල් ශ්‍රී ලංකාවට අපනයනය කිරීමේදී අනෙකුත් රටවලට වඩා ඉහළ මිලක් ලැබෙන අතර සහල් අපනයනය කිරීම ද පහසු බව Bayintnaung සහල් තොග ගබඩාවේ ලේකම් යූ තාන් ඕ (U Than Oo) පවසා ඇති බව ‘The Global New Light Of Myanmar’ ප්‍රවෘත්ති වෙබ් අඩවිය සඳහන් කරනවා. වෙනත් රටවලට අපනයනය කරන සහල්වල භාණ්ඩ ප්‍රවාහනයේ (FOB) මිල ටොන් එකකට ඇමෙරිකානු ඩොලර් 340 – 350 අතර වුවද, ශ්‍රී ලංකාවට අපනයන මිල ටොන් එකකට ඩොලර් 440 සිට 450 දක්වා වෙනස් වන බවයි ඔවුන් කියන්නේ.

“මියන්මාරයේ සහල් පසුගිය වසරවල ශ්‍රී ලංකාවට අපනයනය කළා. එය සාර්ථක වී ඇත. එය අසල්වැසි රටවලින් එකකි. මියන්මාරයට සමුද්‍ර මාර්ගයෙන් ශ්‍රී ලංකාවට සහල් අපනයනය කළ හැකියි” යූ තාන් ඕ පවසනවා.

මීට අමතරව, ශ්‍රී ලංකාවට සහල් අපනයනය අනෙකුත් රටවලට සාපේක්ෂව අඩු සීමා සහිත බව ඔහු වැඩිදුරටත් සඳහන් කරනවා.

“ශ්‍රී ලංකාව සහල්වල ගුණාත්මකභාවය සීමා කර නැත. මියන්මාරයෙන් Ah Twe සහ Ahmahtet සහල් අපනයනය පිළිගත හැකියි. යුරෝපීය ප්‍රාන්ත සහ චීනය මියන්මාර සහල් අපනයනය සඳහා AQSIQ සහ සහතික වැනි බොහෝ සීමාවන් ඇත. ඉතින්, ඒවා ටිකක් සංකීර්ණයි” යනුවෙන් යූ තාන් ඕ කියා තිබෙනවා.

“මෙම සහල් අපනයනය වාර්ෂිකව මෙහෙයවනු ලබන්නේ Myanmar Rice Federation (MRF) විසිනි. ඉතින් වෙළෙන්දෝ සහ අපනයනකරුවෝ සහල් ලංකාවට අපනයනය කළා. දැන් ග්‍රීෂ්ම ඍතුවේ වී අස්වැන්න නෙළීමට කාලය පැමිණ තිබෙනවා” යි යූ තාන් ඕ වෙබ් අඩවියට පවසා තිබෙනවා. මියන්මාරයේ මේ වන විට සහල් වෙළෙඳපොළේ මෝසම් වී තොග අඩුවෙන් පවතින අතර අලුතින් අස්වනු නෙළන ලද ගිම්හාන වී ඉතා ඉක්මනින් වෙළෙඳපොළට පැමිණීමට නියමිතයි.

මුහුදු මාර්ග හරහා ප්‍රධාන අපනයන වෙලඳපොලක් වන Bayintnaung සහල් තොග ගබඩාවට සහල් සහ අඩු ගුණාත්මක සහල් මලු 30,0000ක් හෝ 40,000ක් පමණ දිනපතා ලැබෙන බවයි කියන්නේ.

මෙම මූල්‍ය වර්ෂයේ ඔක්තෝබර් 1 සිට ජනවාරි 31 දක්වා රට සහල් සහ අඩු ගුණාත්මක සහල් ටොන් මිලියනයකට අධික ප්‍රමාණයක් අපනයනය කර ඇත. මියන්මාර සහල් සම්මේලනයට අනුව චීනය මියන්මාර සහල් විශාල වශයෙන් ආනයනය කරන්නෙකු බවට පත්වෙමින් තිබෙනවා.

POPULAR

Recent articles