“නැවත වතාවක් ජනාධිපති ධුරයට තරඟ කරන්නේ නෑ” – ජනපති

තමන් ඉදිරි වසර දෙකක කාලය තුළද ජනාධිපති ධුරයේ කටයුතු කරන බව ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ පවසනවා. එමෙන්ම තමන් නැවත වතාවක් ජනාධිපති ධුරයට තරග නොකරන බවයි ‘බ්ලූම්බර්ග් (Bloomberg)’ පුවත් අඩවිය සමඟ පැවති සාකච්ඡාවකට එක්වෙමින් ජනාධිපතිවරයා කියා ඇත්තේ.

‘තමා නෙරපා හරින ලෙස ඉල්ලා මාස ගණනාවක් පුරා පැවති වීදි විරෝධතා නොතකා ඉතිරි වසර දෙක තම ධුර කාලය තුළ අවසන් කරන බවට ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ පොරොන්දු වූ නමුත් ශ්‍රී ලංකාව මෙතෙක් පැවති දරුණුතම ආර්ථික අර්බුදයට තුඩු දුන් මූල්‍ය අවුල නිවැරදි කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන බැවින් නැවත මැතිවරණයකට ඉදිරිපත් නොවන බවට ඔහු ප්‍රතිඥා දුන්නේය’ යි එහි වාර්තා වෙනවා.

“මට අසාර්ථක ජනාධිපතිවරයෙකු ලෙස යා නොහැක” යනුවෙන් ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ඊයේ (06) එම පුවත් අඩවියට පවසා තිබුණා. “අවුරුදු පහකට මට ජනවරමක් ලැබිලා තියෙනවා. මම නැවත තරග කරන්නේ නැහැ” යි ඔහු පවසනවා.

“ගෝඨා ගෙදර යන්න” යන සටන් පාඨ හමුවේ විරෝධතාකරුවන් ඉන්ධනවල සිට ඖෂධ දක්වා සෑම දෙයකම උග්‍ර හිඟයකට තුඩු දුන්, උද්ධමනය 40% දක්වා ඉහළ නැංවීමට සහ ඓතිහාසික ණය පැහැර හැරීමකට බල කළ තීරණ සම්බන්ධයෙන් රාජපක්ෂට සහ ඔහුගේ පවුලේ අයට දොස් පවරයි. මාර්තු මැද සිට දහස් ගණනක් පෙලපාලිකරුවන් ජනාධිපතිගේ මුහුදු වෙරළේ කාර්යාලයෙන් පිටත කඳවුරු බැඳගෙන ඇති අතර, ඔහුට කිලෝමීටරයක් පමණ දුරින් පිහිටි බාධක සහිත නිල නිවස වෙත පසුබැසීමට ඔහුට බල කෙරුනි” යි ඔවුන් සටහන් කර තිබෙනවා.

මැයි මාසයේදී රජයේ ආධාරකරුවන් සහ විරෝධතාකරුවන් අතර ඇති වූ ගැටුම් ලේ වැගිරීමෙන් පසු, ජනාධිපතිගේ වැඩිමහල් සහෝදරයා මහින්ද රාජපක්ෂ අගමැති ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්වීමත් සමඟ ආර්ථික වලිගය දේශපාලන කැලඹීමකට තල්ලු වූ බවයි ජනාධිපතිවරයාගේ සාකච්ඡාවේ දී ‘බ්ලූම්බර්ග්’ සඳහන් කරන්නේ.

“අපි ජාත්‍යන්තර මුල්‍ය අරමුදලේ පිහිට පැතීමට බොහෝ වේලාවක් බලා සිටියෙමු. අපි අඩුම තරමින් මාස හයක් හෝ අවුරුද්දකට කලින් ගියා නම් මේ තත්වෙට එන්නෙ නැහැ. අපි මූල්‍ය සහ නීති උපදේශකයින් ණය ප්‍රතිව්‍යුහගත කිරීමක් සඳහා පත් කර ඇතත් එය ප්‍රාග්ධන වෙළෙඳපොළ සඳහා යි.

මම ඉන්දියාවෙන් සහ චීනයෙන් උදව් ඉල්ලා තිබෙනවා. මම පෞද්ගලිකව නායකයන්ට කතා කරලා ලිව්වා. පසුව මම විශේෂයෙන් කටාර්, එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය වැනි මැද පෙරදිග නායකයින්ට පෞද්ගලිකව කතා කළා. බොරතෙල් සැපයීම සඳහා දිගුකාලීන කොන්ත්‍රාත්තු සඳහා උපකාර ලබා ගැනීම සඳහා සෞදි සහ ඕමානය සමඟ කතා කිරීමට අවශ්‍ය වුණා.

අපේ සහනාධාර ක්‍රමය යන්න වෙනවා. අපිට රාජ්‍ය සේවකයන් හෝ හමුදාව කප්පාදු කරන්න බැහැ. බඳවා ගැනීම් කප්පාදු කිරීමෙන් වියදම් අඩු කරන්න පුළුවන්.

ජනාධිපතිවරයෙකු දේශපාලනිකයි. දන්නවද මම දේශපාලකයෙක් නෙවෙයි. වාසනාවකට හෝ අවාසනාවකට මිනිසුන් මෙතරම් කාලයක් දේශපාලනයේ සිටින විට ඔබට බොහෝ ගමන් මලු තිබිය හැකිය, ඔබට බොහෝ මිතුරන් ඇත. උදව් අවශ්‍ය බොහෝ අය ඔබේ ආධාරකරුවන් වේ. ඔබ මෙයට විරුද්ධව යන විට, මම මෙයට විරුද්ධව යාමට උත්සාහ කළා; ඔබට ඔවුන්ගේ උදව් නොලැබේ.

මොකක්ද මේ විධායක ජනාධිපතිවරයාගේ බලතල. මගේ පෞද්ගලික අදහස නම් ජනාධිපති ධුරයක් තිබේ නම් ඔහුට සම්පූර්ණ බලතල තිබිය යුතු බවයි. නැතිනම් විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කර සම්පූර්ණ වෙස්ට්මිනිස්ටර් පන්නයේ පාර්ලිමේන්තුවකට යන්න” යි ජනාධිපතිවරයා එහිදී අදහස් දක්වා තිබෙනවා.

POPULAR

Recent articles